מתכון לשנה טובה יותר

"כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה' צבאות"  - "יִהְיוּ לְרָצון אִמְרֵי פִי וְהֶגְיון לִבִּי לְפָנֶיךָ. ה' צוּרִי וְגואֲלִי" - "הָשִׁיבָה לִּי שְׂשׂוֹן יִשְׁעֶךָ וְרוּחַ נְדִיבָה תִסְמְכֵנִי"

"הטו אזנכם ולכו אלי, שמעו ותחי נפשכם".

מתכון לשנה טובה יותר!

בראש השנה וביום הכיפורים קולות תקיעת השופר נישאים באוויר. זוהי קריאה שבאה לעורר אותנו מהתנומה, מהאדישות ומהחלימה. תקיעת השופר קוראת לכול אחד מאתנו להתעורר, לפקוח עיניים ולחזור למציאות שבה עלינו לבחון היטב את חיינו על כל האספקטים והגורמים השונים המרכיבים אותם. קולו של השופר, קורא לנו להציל את עצמנו מאשליות השווא שמפתות אותנו, לפעמים מתוך שאננות, לפעמים מתוך חוסר ידע, בורות או חוסר מוטיבציה להתפתות ליצר הרע, לעשות מעשה שגוי ולבחור את הבחירה הכי הלא נכונה. היהדות מלמדת שהעדר היגיינה רוחנית כמו למשל: מחשבות לא נקיות ורעות או מילים לא נקיות ורעות או מעשים רעים הם אלו שיוצרים את השחיקה בקשר עם אורו של הבורא מכוון שאלו פעולות שיוצרות חושך ומכאן באות עלינו כול הרעות החולות. רוצים להיות בראים? שימרו על היגיינה. איך אתם שאולים? זה מאוד פשוט: ברובד ארץ שזהו הרובד הגופני, הקפידו לשטוף ידיים במים וסבון ושימרו על ניקיון בסיסי. ברובד שמים שזהו הרובד הרוחני, שמרו על מחשבה נקייה ועל מילה נקייה ועל מעשה נקי. תהליך זה של בחירות נכונות, של ניקיון רוחני ופיזי,  אלו פעולות שמייצרות 'אור'  ומכוון  שדומה מושך דומה ואז גם אור בא לאור . ויצירת האור היא זו שמזכה אתכם להתחבר לאורו של הבורא .

בראש השנה ובכיפור, קורא לנו השופר לבחון שוב כיצד בשנה שחלפה הקשר הזה עם אורו של הבורא נשחק . לבחון כמה חושך יצרנו וכמה הפסדנו בגלל זה ולבדוק איך נוכל לחדש את אותו הקשר. השופר קורא לנו עמוק מבפנים, לחזור למקור, לחזור אל האור להתעורר, לתקן וליצור קשר מחודש עם בוראנו ומבלי כל קשר לדת, להיות אנשים מאורים וטובים יותר שחושבים נקי, מדברים נקי ועושים מעשים נקיים. חשוב לדעת שהתודעה היהודית אינה מסתפקת בטוב ואומרת שחובתנו להיות מצוינים ולא רק טובים. זוהי המשימה העליונה שלנו - לשאוף לגדולה ולמצוינות. התחמקות מהאחריות שלנו למצוינות ולבחירה נכונה, תצריך מאיתנו יום אחד לתת על כך את הדין. וכאן נכנסת הראשות הנתונה, כי בידכם הדבר. אתם רוצים להיות מצוינים, אתם מסוגלים להיות מצוינים, ואתם חייבים להיות מצוינים - אז צאו החוצה ותתחילו לעשות לעצמכם שנה טובה מתוך הבנה שהחיים קצרים והמחר לא מובטח. ההבנה הזו צריכה להבהיר לכם שאין זמן ליפול לכל בור שנקרא בדרך ורק אז לבנות סביבו גדר, חבל לבזבז זמן יקר על עשיית טעויות ותיקונם. לכן, עם תחילת השנה החדשה, קבלו החלטה שהשנה אתם מתחברים לאנשי האור. התחילו בכתיבת רשימה של חולשות שעליכם לתקן (חיפוש בורות עתידיים) - כגון: הוצאות גדולות יותר מהכנסות, הזנחה של האישה והילדים, עצלנות, התמכרות למזון, לעישון, לסקס, לסמים, להימורים וכדומה. תהליך זה נקרא להקדים תרופה למכה. אנו מחויבים לעשות את השינוי הזה גם בהתכוונות כמו באמירה חוזרת ונשנת כגון: השנה אני יטפל, ייגמל, השנה אני צריך\חייב להשתנות, וגם בעשייה פיזית ממש וזאת מעצם העובדה שהיושב במרומים אינו מסתפק רק במילים הנאמרות, אפילו שהן נאמרות בכנות ובכוונה רבה. היהדות, אינה אומרת רק לעשות, אלה מלמדת אותנו גם מה עלינו לעשות: "נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה: סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ" (תהלים לד, יג-טו).

 

מילים בלבד ללא כוונה למעשים, אינן מחוללות מציאות. האפשרות הטובה ביותר שלנו להשיג אושר אמיתי ובר קיימא - ללא כאב מיותר - היא לזכור את העובדה שאנו נדרשים להיות בעשייה כל הזמן, ובעשייה זו עלינו לעשות ולבחור נכון וליצר אור, אור ועוד אור על כל הקושי המשתמע מעצם הבחירה הנכונה ומכאן אפשר להבין את ההמלצה האלוהית שכתובה בספר דברים: ל – יט' "הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם, אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ--הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים--לְמַעַן תִּחְיֶה, אַתָּה וְזַרְעֶךָ". הפסוק מסביר לנו שאיכות חיינו נמדדת על פי הבחירות שלנו ועל פי האופן בו נבחר להוציאם אל הפועל. לבחירות ולמעשים אלו יש את הכוח לשנות את המציאות הקטנה שמסביבנו. אני מאמין שאפשר לעשות משהו כדי להרבות, אפילו במעט שבמעט, את הטוב, את הנעים וגם את האהבה, וזאת אך ורק אם בנוסף לברכות החמות והכנות שלנו זה לזה, לשנה טובה ולגמר חתימה טובה, כל אחד יחליט גם לקחת על עצמו לעשות משהו קטן כמו להרים לכלוך ברחוב,  או שארית מעטפת דואר שנזרקה בחדר המדרגות, לשמור על טוהר הלשון והמילה, להגיד מילת תודה על שירות שניתן, להתחשב בזולת, להוסיף משהו קטן למיכל האיסוף המזון לנזקקים בפתח הסופר , לחייך לאנשים סתם ללא סיבה, להתנדב, להרים תרומה, ללמוד לתת לנשמה, ואפשר להוסיף עוד דוגמאות רבות שבעשייתם תוכלו ליצור ב"ה אור גדול שיזכה אתכם לא רק בשנה טובה, אלא שנים טובות יותר לכם ולזרעכם. שנה טובה ואלוקים אתכם!!

ברוך אתה ה'... אשר קידשנו בקדושתו של אהרן, וציונו לברך את עמו ישראל באהבה". 

יְבָרֶכְם ה' וְיִשְׁמֶרְכם.

יָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיכםָ וִיחֻנֵּכםָּ.

יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיכםָ וְיַשֵּׂם לְכם שָׁלוֹם.

וְשָׂמוּ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם.

 

שאו ברכה ואלוהים אתכם!!

בענווה, בשלווה וברוח טובה

עוזי הכוהן

052-3646914

קלף יום הדין

קול השופר - "ברוכים אתם יודעי תרועה"..

 

 

 

 

תחזית תרולוגית לשנת תש"פ ולעשור ה-פ' (תש"פ - תשפ"ט)
מבית מדרשו של עוזי הכוהן

 

 

 

קלף הטארוט השנתי - תש"פ

          

 

 

3 thoughts on “מתכון לשנה טובה יותר

 1. ויקי

  וואו כמה נכון ומדוייק , נתינה לשם נתינה, נתינה לשם השפעה, נתינה לשם החכמה, תודה רבה ושנה מבורכת

 2. שירן

  מדהים אתה עוזי!!!
  כבר שנים שאני עוקבת אחריי הכתיבה שלך
  והכל כל כך מדוייק להפליא .
  תודה רבה וגמר חתימה טובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

%d בלוגרים אהבו את זה: